Čo tak si za účelom investície kúpiť vlastnú kanceláriu? Na prvý pohľad tá myšlienka neznie príliš lákavo, všetci konzervatívni investori dnes predsa investujú do nehnuteľností určených k bývaniu, tak prečo by ste mali uvažovať nad niečím iným? Možno preto, že tí najlepší investori majú v určitom okamihu odvahu ísť proti hlavnému prúdu. Nie vždy však musí taký krok nutne znamenať aj výrazný nárast podstupovaného rizika. Po zvážení všetkých pre a proti tak možno trochu prekvapivo prídete k názoru, že sa na investíciu do kancelárií dá v dlhodobejšom merítku slušne zarobiť.

Ušetríte si čas a nervy vďaka vlastnému sídlu

Ak podnikáte, položte si otázku, či sa svojmu oboru podnikania hodláte venovať dlhodobo, alebo ak v dohľadnej dobe plánujete odchod do iného segmentu, do penzie či do úplne inej lokality.

Plánujete pokračovať vo svojej činnosti dlhodobo, tak je rozhodovanie pomerne jednoduché. Môžete platiť po niekoľko nasledujúcich desiatok rokov nájom a riskovať, že sa majiteľ nehnuteľnosti za dva roky rozhodne k inému využitiu priestoru a vy sa tak budete musieť poobzerať po novom sídle, čo vás bude stáť nie len slušné peniaze, ale predovšetkým kvantá drahocenného času. A týmto časom nemyslíme iba dobu nutnú k samotnému presťahovaniu, ale tiež vyhľadávanie novej vhodnej lokality pre dostatočné reprezentatívne a dopravne dosiahnuteľné sídlo a následnou zmenou vizitiek, webových stránok či informovania pravidelných klientov spolu so všetkými  úradmi, bankami apod.

Predajom a prenájmom kancelárií sa u nás zaoberá spoločnosť Amigal Group SK. Tá má práve v ponuke samostatné kancelárie v budove na Michalskej ulici č. 18 o  rozlohe až 2 000 m2, ďalej v budove na Gunduličovej ulici č. 8 v Bratislave, ktoré ponúka na predaj a prenájom (druhá možnosť platí najmä pre tých, ktorí na jednom mieste 15 rokov vydržať neplánujú). Zaujímavosťou, ktorú Amigal Group SK svojim klientom ponúka, sú tzv. spaceplány celkom zdarma. Ide v podstate o odborné rozvrhnutie kancelárie na miestnosti a jednotlivé prvky v nich obsiahnuté v závislosti na konkrétnu potrebu nového majiteľa alebo nájomcu.

Nie každý má samozrejme v dnešnej dobe peniaze na to, aby si kupoval kanceláriu v hotovosti. Ponúkame možnosť vhodne nastaveného úveru. Tie sú dnes relatívne dostupné (záujemcovia si môžu vyberať z ponuky niekoľkých bánk) a jednotlivé splátky sa v danej lokalite môžu viac menej rovnať tomu, čo byste zaplatili za nájom prenajatej kancelárie, zatiaľ čo by váš osud ležal v rukách iného majiteľa. A čo je najlepšie, konca splácania sa na rozdiel od konca platieb nájomného raz dočkáte – a to už po zhruba 15 rokoch.

Ako funguje financovanie?

A ako teda nákup takej kancelárie financovať? Ideálne je samozrejme mať dostatočnú disponibilnú hotovosť. To šťastie má v dnešnej dobe ale málokto. Ak teda nemáte dosť financií, tak môžete požiadať o úver od banky, z ktorého vybavením Amigal Group SK svojim klientom pomáha. Doba splatnosti takýchto úverov býva spravidla nastavená na 5 až 20 rokov. Je samozrejmé, že čím dlhšiu dobu splácania zvolíte, tým nižšie budú splátky.

Zákazník by pri žiadosti o úver mal mať reálne predstavy o svojich možnostiach a o tom, čo od kupovaných komerčných priestorov očakáva. V každom prípade by mali vlastné disponibilné prostriedky zákazníka na začiatku financovania dosahovať medzi 10 a 50 percent kúpnej ceny. Nákup kancelárie je také možno financovať priamymi splátkami spoločnosti, ktorá kanceláriu predáva. Väčšinou to funguje tak, že klient zloží pri podpise zmluvy 25 % cieľovej čiastky a zvyšných 75 % uhradí formou splátok v nasledujúcich dvoch rokoch.

V nasledujúcich rokoch si potom už môžete užívať výhody plynúcich z vlastníctva tejto nehnuteľnosti. Jediné náklady spojené s vlastnou kanceláriou tak budete vynakladať na energie a prípadné opravy. Pokiaľ sa na celú transakciu znova pozrieme optikou investora, tak sa už po 15 rokoch dočkáte pekného pasívneho príjmu.

Investície má zmysel aj pre nepodnikateľov

Nie každý z nás má v sebe podnikateľského ducha Tomáša Baťu, aj preto by sme so svojimi peniazmi radi pracovali tak, aby sa dlhodobo zhodnocovali, a to najlepšie pri minimalizácii podstupovaného rizika. Sporiace účty a termínované vklady sa z hľadiska výnosov limitne blížia k  nule, investície do akcií alebo fondov bývajú často zložité a preúplnú väčšinu ľudí, preto aj obtiažne uchopiteľné.

V tejto súvislosti môže byť užitočná informácia, že si kanceláriu pre investičné účely môže zakúpiť aj fyzická osoba (a to dokonca aj na úver). Kancelária sa následne prenajme koncovému záujemcovi a investorovi z nej plynie garantovaný výnos okolo 6 – 8 % ročne v závislosti na tom, či si nájomníka obstará sám alebo či jej pre jej zaistí Amigal Group SK. Zaujímavosťou je, že pri obdobnej investícií do bytovej jednotky za účelom jeho prenájmu je výnos obvykle zhruba polovičný (3 – 4 %), naviac  investor podstupuje riziko plynúce z problematických nájomníkov? Tí sú zákonom omnoho viac chránení a zbaviť sa ich môže trvať dlhé roky súdnych sporov. Pri kancelárií je v tomto ohľade situácia lepšia, pretože nájomnícke práva firiem sú zákonom viac- menej chránené.