V Bratislave sídli 95 % firiem v prenajatých kanceláriách. Stále viac podnikateľov sa však presvedčí o výhodnosti investície do vlastných kancelárskych jednotiek v administratívnych budovách. Znamená to  istotu stálej adresy, eliminácie rizika zvyšovania nájomného alebo výpovedi z prenájmu a predovšetkým zníženie prevádzkových nákladov.

Jedna zo zaujímavých adries, kde si možno vlastnú kanceláriu teraz výhodne zaobstarať, je objekt v Bratislave na Gunduličovej ulici č. 8. Spoločnosť Amigal Group SK tu má k dispozícií celkovo 2000m². Táto administratívna budova s piatimi nadzemnými podlažiami a  jedným podzemným podlažím sa nachádza tak isto v centre Bratislavy blízko Prezidentského paláca s možnosťou parkovania vo dvore budovy. Ponúka výborné dispozičné riešenie kancelárskych priestorov.

Druhou zo zaujímavých adries je budova na Michalskej ulici č. 18. Tento objekt nájdete priamo pod  Michalskou bránou, teda v kľudnej lokalite s výbornou dostupnosťou. Spoločnosť Amigal Group SK v tejto päťpodlažnej budove s dvoma podzemnými podlažiami ponúka celkom 3 300 m²  kancelárskych priestorov na prenájompredaj.

Priestory v jednotlivých podlažiach sú rozdelené na kancelárske priestory s možnosťou úpravy na menšie jednotky. Čo spolu s dvoma vchodmi do budovy, dvoma schodiskami a dvoma výťahmi zaisťuje skutočnú nezávislosť a samostatnosť. Dispozícia je ale vysoko variabilná a kancelárie sa dajú rozdeliť alebo vytvoriť z celého podlažia jeden veľký kancelársky priestor typu open space.

Zaujímavá investičná príležitosť

Vedľa zriadenia sídla firmy si môžu podnikatelia, ale aj jednotlivci zaobstarať kancelárske/komerčné priestory zaobstarať k prenájmu ako bezpečnú investičnú príležitosť, ktorá nestráca hodnotu a môže prinášať výnos až 8,5 % ročne. Problém nie je ani s jeho likviditou, pretože pokiaľ sa vlastník rozhodne svoju nehnuteľnosť opäť predať, môže ju štandardne ponúknuť na trhu alebo ju odkúpi späť spoločnosť Amigal Group SK. Tá ponúka aj pomoc pri zháňaní prípadného nájomníka a zaraďovaní všetkého potrebného, pričom vlastník následne získava zo svojej nehnuteľnosti nájomné v zmluvne garantovanej výške.

Prečo investovať do kancelárií?

Súčasný finančný trh ponúka širokú paletu investičných príležitostí. Medzi typické investície radíme napríklad akcie, podielové fondy, dlhopisy, deriváty, komodity, umenie, drahé kamene či nehnuteľnosti. Investície do nehnuteľností sa obecne radia k tým bezpečnejším, ich hodnota v čase totiž obvykle príliš nekolísa. Vlastníctvo rezidenčných nehnuteľností (bytov) bežne prináša výnos okolo 3 – 4 % p.a., pri kanceláriách to býva väčšinou dvojnásobok (8 – 9 % p.a.).

Zhrnutie výhod investovania do kancelárií:

  • nízke riziko poklesu hodnoty investície

  • v súčasnosti je vhodná doba na investovanie do nehnuteľností, ceny začínajú rásť

  • od roku 1993 vzrástla cena nehnuteľností v priemere deväťnásobne

  • vyššia výnosnosť než u iných druhov nehnuteľností (byty, pozemky, atp.)

  • návratnosť celkovej investície je zhruba o polovicu kratšia než u bytov

  • možnosť investície pre právnické aj fyzické osoby

  • výhodnejšie zhodnotenie investície na dôchodok oproti dôchodkovým fondom

  • zaistenie peňažných prostriedkov proti inflácii

  • splátka úveru na kúpu kancelárie je obvykle nižšia než nájom